През март тази година американският учен Грегъри Джонсън, който в продължение на две години разследва за Съвета за сигурност на ООН нарушаването на санкциите за Йемен, получи известие, че Русия е отхвърлила сключения с него договор.
Две седмици по-рано на неговото място бил руският професор Николай Добронравин, чието назначение в групата към Съвета за сигурност за разследването на нарушаването на санкциите в ООН в Судан било спряно от САЩ заедно с Франция и Великобритания.
Както пише Foreign Policy, тези двама мъже са част от по-широка група експерти и администратори, които в последните месеци или са изгубили работата си в ООН, или не са получили назначенията си, независимо от високата си квалификация.
Според аналитиците, те са жертви на тихата война, която САЩ и Русия водят в последно време, за да лансират собствения си дневен ред в световната организация.
«Считам, че ще видим още много примери от такъв вид партизанска война в дипломацията, ако САЩ и Русия не успеят да сключат каквато и да било голяма сделка, за да отслабят напрежението в техните отношения в ООН.В дадения момент това изглежда много далечна перспектива», счита експертът от ООН в ЕС по международните отношения Ричард Гоуен.
Тагове: вето; ООН; партизанска война; Русия; САЩ; тиха война